День боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок
27.11.2023 р. відбулася зустріч студентів 1-3-х курсів спеціальностей 012 «Дошкільна освіта» та 016 «Спеціальна освіта» із представниками громадської організації «Конвіктус Україна» – лектором Володимиром Антонюком та доценткою кафедри журналістики Лілією Шутяк.
Метою зустрічі було підвищення обізнаності студентської молоді з теми «Гендерно зумовлене насильство». Захід був присвячений Міжнародному дню боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, який відмічають у світі 25 листопада.
Говорили про те, що таке гендерно зумовлене насильство, як воно виявляється в спілкуванні та інфопросторі, як із цим боротися, яку термінологію правильно вживати щодо людей, які зазнали насильства. Згадали, чому це особливо важливо під час війни.
ЗАПАЛИ СВІЧКУ ПАМ’ЯТІ
Щороку в четверту суботу листопада пам’ять про мільйони українців, вбитих під час Голодомору 1932-1933 років і масових штучних голодів 1921-1923 і 1946-1947 років, вшановують хвилиною мовчання та запаленням свічок. Запалювати свічки у вікнах своїх будинків, так звану акцію «Свічка у вікні», у 2003 році запропонував дослідник Голодомору Джеймс Мейс: «Навіть сім десятиліть опісля свічка, що мерехтить у вікні, видається мені гідною відповіддю».
Студенти кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти провели виховну годину до Дня пам’яті жертв Голодомору, присвяченого мільйонам українців, які стали жертвами організованого сталінським режимом штучного голоду…
В умовах, коли росія викрадає українське зерно, палить пшеничні поля і нищить зібраний урожай на складах – важливо розуміти причини, робити правильні висновки і формувати свої власні внутрішні наративи. Пам’ять про трагічні історичні події має залишатися живою в наших серцях …
Не маємо права забути!
Гостьова лекція відомого науковця
24 листопада 2023 року у рамках співпраці науковців Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України та кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича для здобувачів першого бакалаврського та другого магістерського рівнів вищої освіти спеціальності 016 ОПП «Логопедія» була проведена лекція «ВІТЧИЗНЯНА ЛОГОПЕДІЯ У СВІТЛІ СУЧАСНИХ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ» відомого науковця, авторки багатьох наукових статей, посібників, програм, довідників, монографій Юлії Рібцун – доктора філософії в галузі педагогіки, старшої наукової співробітниці відділу логопедії Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України, логопеда-дефектолога, психолога, психотерапевта.
Лектор ознайомила присутніх зі своїм доробком, зокрема, новими навчально-методичними посібниками «Учні початкових класів із тяжкими порушеннями мовлення: навчання та розвиток» (2020 р.) , «Психолінгвістичні дидактичні технології діагностики та активізації пізнавального розвитку молодших школярів з тяжкими порушеннями мовлення» (2021 р.), «Стандартизація навчально-методичного забезпечення навчання молодшого школяра з тяжкими порушеннями мовлення» (2021 р.), «Психолого-педагогічна підтримка дітей із заїканням в умовах війни»(2023 р.) та іншими.
Юлія Рібцун розказала про сучасні тенденції дослідження загального недорозвитку мовлення у дітей дошкільного віку, поділилася особливостями та результами цих досліджень, які стануть у нагоді логопедам, корекційним педагогам, психологам, вихователям закладів дошкільної освіти, вчителям загальноосвітніх і спеціальних навчальних закладів, студентам та ін.
Викладачі та студенти подякували Юлії Рібцун за цікаву, корисну та інформативну лекцію та запросили до тісної співпраці та нових зустрічей у стінах Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
Навчально-методичний семінар
22 листопада 2023 р. відбувся навчально-методичний семінар «Особливості організації педагогічних практик: зміни та перспективи» з викладачами кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти (доповідач Ярина Танявська) в онлайн форматі на платформі Google Meet.
Під час семінару розглядались питання щодо змін в основних документах практики відповідно до розпорядження ЧНУ ім.Ю.Федьковича №56-р від 02.11.2023 р. (наскрізної програми практики; робочої програми практики; оформлення наказу про направлення студентів на практику; щоденник практики; титульний аркуш звіту студента; звіт керівника практики; звіт кафедри про результати практики); основних особливостей проходження практики; збільшення баз проходження практики для студентів спеціальності 012 Дошкільна освіта та 016 Спеціальна освіта.
Захист педагогічної практики «Виробнича організаційно-методична практика в ЗДО»
Захист педагогічної практики «Виробнича організаційно-методична практика в ЗДО»
На кафедрі педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти відбувся захист педагогічної практики «Виробнича організаційно-методична практика в ЗДО» студентами першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта 4 курсу 408 та 417 груп. Студенти гідно представили матеріали практики, поділилися враженнями від її проходження у закладах дошкільної освіти, зазначили позитивні здобутки та труднощі. Наша кафедра разом з студентами дякуємо за співпрацю директорам і стейкхолдерам. Бажаємо подальших професійних здобутків, миру та перемоги!
Курси підвищення кваліфікації для педагогічних працівників закладів дошкільної освіти

ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ
змін до ОПП «ДОШКІЛЬНА ОСВІТА
(Психологія в закладах дошкільної освіти)»
другого (магістерського) рівня вищої освіти
Кафедра педагогіки та психології дошкільної освіти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича
запрошує усіх зацікавлених осіб долучитися до обговорення та внесення змін до діючої освітньо-професійної програми «Дошкільна освіта (Психологія в закладах дошкільної освіти» другого (магістерського) рівня вищої освіти
Зауваження та пропозиції щодо підвищення якості освітніх програм просимо надсилати на офіційну електронну скриньку кафедри (ppdo-dpt@chnu.edu.ua) або шляхом заповнення онлайн-форми:
Відгуки, зауваження та пропозиції приймаються
з 03 листопада по 03 грудня 2023 р.
Воркшоп «СУЧАСНИЙ ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ: ЛІДЕРСТВО. ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ. МАЙБУТНІЙ КАПІТАЛ»
27.10.2023. у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича відбувся воркшоп «СУЧАСНИЙ ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ: ЛІДЕРСТВО. ДІДЖИТАЛІЗАЦІЯ. МАЙБУТНІЙ КАПІТАЛ» за підтримки Підкомітету з питань раннього розвитку та дошкільної освіти комітету Верховної ради України з питань освіти, науки та інновацій, Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України, Центру раннього розвитку дитини та дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України.
У заході взяли участь представники управління освіти і науки Чернівецької обласної військової адміністрації, Чернівецької міської ради, науково-педагогічні працівники кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти, факультету педагогіки, психології та соціальної роботи Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, керівники, методисти та вихователі закладів дошкільної освіти міста, інклюзивно-ресурсних центрів, начальники відділів територіальних громад.
Модератором зустрічі виступила Рейпольська Ольга – доктор педагогічних наук, професор, завідувач лабораторією дошкільної освіти та виховання, керівник Центру раннього розвитку дитини та дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України.
З вітальними словами до присутніх звернулись:
- ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, доктор фізико-математичних наук, професор Роман Іванович Петришин;
- Народний депутат України Олена Георгіївна Лис;
- декан факультету педагогіки, психології та соціальної роботи, Тетяна Дмитрівна Федірчик;
- директор Департаменту освіти і науки Чернівецької ОВА, Оксана Леонидівна Сакрієр;
- доктор педагогічних наук, професор, завідувач лабораторією дошкільної освіти та виховання, керівник Центру раннього розвитку дитини та дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України Ольга Дмитрівна Рейпольська.
З доповідями виступили:
– доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Марія Олійник
«Провідні тенденції підготовки майбутніх фахівців із дошкільної освіти у ЧНУ імені Юрія Федьковича»;
– доктор педагогічних наук, професор, завідувач лабораторією дошкільної освіти та виховання, керівник Центру раннього розвитку дитини та дошкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України Ольга Рейпольська
«Стратегія сучасного закладу дошкільної освіти: дорожня карта впровадження»;
– директор Товариства з обмеженою відповідальністю «Мистер Лідер Глобал», доктор філософських наук в галузі спеціальної освіти Наталія Піканова
«Інноваційна онлайн платформа з щоденним плануванням ‘Mr.Leader days’ (2 – 6 років)»;
– кандидат педагогічних наук, професор кафедри теорії та методики дошкільної та спеціальної освіти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Людмила Мацук
«Презентація досвіду організації Центру освіти і піклування про дітей раннього та дошкільного віку Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (теоретичний аспект)»;
– кандидат педагогічних наук, доцент кафедри теорії та методики дошкільної і спеціальної освіти педагогічного факультету Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника”Надія Лазарович
«Презентація досвіду організації Центру освіти і піклування про дітей раннього та дошкільного віку Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (практичний аспект)».
Наприкінці заходу учасники воркшопу взяли участь в обговоренні.
Реалізація проєкту «Студентські куратори ЧНУ»
«Привіт! Я твій студкуратор» – такими словами зустрічають групи першокурсників студенти-куратори.
У стінах Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича реалізовується проєкт «Студентські куратори ЧНУ», який спрямований на тих, хто вперше переступає поріг омріяного вишу.
Мета проєкту, ініційованого Профспілковою організацією студентів ЧНУ, – допомогти першокурсникам легше та швидше адаптуватися до студентського життя.
Студкуратори кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти – Катерина ГОСПОДАРЮК, Вікторія БЕРЕЖАН, Каріна БЕНДЕРСЬКА та Єлизавета КИРНИЦЬКА пройшли спеціальну підготовку у «Школі студкуратора 2023», де отримали багато нової та корисної інформації, щоб бути готовими надавати допомогу першокурсникам у різноманітних ситуаціях. Вони продовжують свою роботу зі студентами-першокурсниками і стають для них не лише наставниками та провідниками у студентський світ, а й вірними друзями та порадниками на довгі роки.
Студкуратор – це той, хто допоможе, навчить, підтримає!
Духовно-моральне становлення молоді
16 жовтня у контексті проекту «Морально-етичні бесіди зі студентами» було проведено виховну годину зі студентами кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти «Ціна байдужості» – лектором виступив аспірант філологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Роман ГРИЩУК.
Усі присутні ще раз нагадали про важливість плекання в Людині таких духовно-моральних цінностей як совість, гідність, порядність, щирість, чесність, любов до ближнього. Байдужість називають духовною хворобою сьогодення! Вона призводить до руйнування, заважає гармонійному існуванню і розвитку особистості.
Тож не будьмо байдужими!
