Участь викладачів кафедри у Міжнародній конференції «Від раннього виявлення до втручання при РАС» (м.Фельтічень, Румунія)

3-4 квітня 2024 р. викладачі кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти (Олійник М., Колтунович Т., Танявська Я., Журат Ю., Перепелюк І. та Палагнюк О.) взяли участь у Міжнародній конференції «Від раннього виявлення до втручання при РАС», приуроченій Всесвітньому дню поширенню інформації про аутизм, організованій Спеціальним дитячим садочком у м. Фельтічень (Румунія).
Предметом обговорення стали питання ранньої діагностики розладів аутистичного спектра у дітей, особливостей їх психосоматичного розвитку, співпраці терапевта з дітьми-аутистами та їх родинами тощо.
На завершення конференції вихованці закладу та їх наставники запропонували учасникам конференції святкову програму, що включала танцювальні номери та дефіле з екокостюмів.

Гостьова лекція Інги Смелік (Нідерланди) та Ралуки Пурич (Румунія) «Розлади аутистичного спектра у дітей»

04 квітня 2024 року на кафедрі педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти відбулася гостьова лекція президента фундації «Fundaţia ‘Ancora Salvării» Інги Смелік (Нідерланди) та соціального працівника цієї ж асоціації Ралуки Пуріч (Румунія) «Розлади аутистичного спектра у дітей», приурочена Всесвітньому дню поширення інформації про аутизм.
До лекції долучилися здобувачі спеціальностей 012 «Дошкільна освіта» та 016 «Спеціальна освіта» Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, а також запрошені студенти та викладачі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Камʼянець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, представники Громадської організації «AGAPE» (м.Хмельницький).
Пані Інга та пані Ралука висвітлили основні ознаки аутизму, особливості будови мозку дітей з розладом аутистичного спектра, причини виникнення аутизму, наголосили на необхідності раннього втручання, а також продемонстрували застосування авторських методик роботи для педагогів і батьків з дітьми-аутистами.
Слухачі відзначили актуальність теми, теоретичну та практичну значущість презентованого досвіду та можливість використання запропонованих авторами практик у роботі.
Щиро вдячні колегам за самовіддану працю, креативність і віру в можливості дітей з аутизмом!

Захист «Виробничої (логопедичної) практики в закладах освіти та ІРЦ»

20 березня 2024 р. на кафедрі педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти Чернівецького національного університету імен Ю. Федьковича відбувся захист «Виробничої (логопедичної) практики в закладах освіти та ІРЦ» студентами спеціальності 016 Спеціальна освіта другого (магістерського) рівня вищої освіти. Практика тривала з «05» лютого по «17» березня 2024 р. на базі закладів освіти з інклюзивною формою навчання та в ІРЦ і включала здійснення професійної діяльності з дітьми з нормотиповим розвитком з мовленнєвими порушеннями у співпраці з учасниками освітнього процесу та як учасники команди психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП, здійснення професійної діяльності у співпраці з іншими фахівцями (консультантами) з надання допомоги дітям з ООП, батькам (одним із батьків) або законним представникам дитини, педагогічним працівникам закладів освіти та іншим фахівцям, які надають психолого-педагогічну допомогу дітям з ООП. Результати проведеного захисту свідчать про цікавий досвід, активну та продуктивну співпрацю студентів, вміння планувати, організовувати й презентувати свою роботу, їхню готовність до здійснення професійної діяльності та зорієнтованість на подальше навчання і вдосконалення загальних і фахових компетентностей.

«ВРАГА НЕ БУДЕ, СУПОСТАТА»!

Під таким гаслом 7 березня у Шевченківській залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбувся фінал конкурсу читців-декламаторів творів Тараса Шевченка, присвячений 210-й річниці від Дня народження українського генія.

У фіналі конкурсу взяли участь студентки кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти спеціальності «Спеціальна освіта. Логопедія» – Марія Козакова (102 група) та Єлизавета Кирницька (302 група), яка виборола 2 місце.

Вітаємо із заслуженою нагородою! Нових вам звершень і злетів!

Ми – архітектори власного внутрішнього світу!

6 березня 2024 року викладачі кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти (Олійник М.І. , Танявська Я.А., Перепелюк І.Р., Верега Х.І) взяли участь конференції “Приклади кращих практик у соціально-емоційному розвитку студентів та педагогічних працівників”, організованій Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Suceava у партнерстві з округом District Lions 124 (Румунія), шкільною інспекцією округу Сучава, Сучавським університетом «Штефан чел Маре» та Будинком викладацького корпусу “Джордж Тофан”(м. Сучава).
Під час конференції декан факультету освітніх наук Адіна Аврора Коломейші презентувала проекти PROMEHS, FLOURISH та EDUCARDIA, що були реалізовані у школах Сучавського повіту та інших країн Європи – партнерів Сучавського університету «Штефан чел Маре».
Головна мета кожного проєкту – соціально-емоційний розвиток компетентностей учнів і вчителів.
Інші учасники конференції також презентували власний практичний досвід розвитку емоційної освіти дітей садочків і шкіл, наголосили на важливій ролі вихователя ЗДО у соціально-емоційному вихованні дитини, підкреслили важливість розвитку соціально-емоційних навичок учнів та виховання добробуту в школі з ПОВАГОЮ.

Учасники конференції одноголосно підтвердили думку про те, що успішне емоційне виховання – це передумова відповідної академічної освіти!

Участь у конкурсі на краще читання української поезії (до 201 річниці від дня народження Т.Г.Шевченка)

Студенти кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти взяли участь у тематичному заході – відбірковому турі конкурсу, приуроченому вшануванню Шевченківського слова на честь 210-ї річниці від дня народження геніального письменника – Тараса Григоровича Шевченка. Під час заходу звучали вірші поета та сучасних українських авторів. Учасники змагалися у літературних конкурсах та вікторинах.

Нашу кафедру на конкурсі представляли студенти-першокурсники спеціальностей «Дошкільна освіта» та «Логопедія»:

-Власенко Ольга (108 гр.) – Тарас Шевченко «Минають дні, минають ночі», Валерія Коломієць «Мені його не шкода»; 

-Козакова Марія (102 гр.) – Тарас Шевченко «Ми в купочці колись росли», Василь Симоненко «Задивляюсь у твої зіниці»;

-Шпитко Алла (102 гр.) – Тарас Шевченко «Мені однаково», Ліна Костенко «Про життя».

Почесне друге місце конкурсу виборола студентка 302 групи спец. «Логопедія» Кирницька Єлизавета із творами Тараса Шевченка «І досі сниться: під горою» та Юрія Іздрика «Секунди не мають виміру». 

Бажаємо успіху у наступному турі конкурсу!! 

ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ «ТОТАЛЬНЕ СПІЛКУВАННЯ У КОНТЕКСТІ ВАЖКИХ МОВНИХ ПОРУШЕНЬ»

Проведення відкритих гостьових лекцій вже стало хорошою традицією на кафедрі педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти. Цей вид діяльності сприяє налагодженню співробітництва між закладами та комунікації науковців, студентів і викладачів. 22 лютого 2024 р. на  базі лабораторії «Інноваційні технології дошкільної,  спеціальної та інклюзивної освіти» відбувалася чергова гостьова лекція на тему: «Тотальне спілкування у контексті важких мовних порушень» за сприяння президента фундації «Fundaţia ‘Ancora Salvării» Inge Iose Smelik (Румунія). Учасниками лекції, яка проходила в онлайн режимі, були студенти і викладачі факультету навчання й виховання Сучавського університету «Штефан чел Маре» та студенти спеціальності 016 Спеціальна освіта й колектив кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Спікерка – Anita van de Lugt (Нідерланди), досвідчена логопединя з двадцятирічним стажем роботи в спеціальних освітніх закладах. Переклад здійснювали колеги з Румунії та румуномовні студенти ОПП «Логопедія».

Anita розкрила напрямки логопедичних досліджень, проаналізувала методи та форми роботи, які застосовуються у роботі з дітьми, котрі мають важкі мовні порушення. Зокрема, лекторка зупинилася на питанні використання сучасних застосунків, які полегшують спілкування таких дітей, особливий акцент відвела методу «тотального спілкування» у вирішенні означеної проблеми. Навчальний матеріал доповнювався цікавою, змістовною презентацією та відеороликами, що сприяло формуванню необхідних фахових компетентностей у здобувачів вищої освіти.

Присутні на лекції висловили сподівання і надалі проводити такі цікаві та змістовні зустрічі.

Пам’яті Героїв Небесної Сотні присвячується

18-20 лютого Україна вшановує героїв Небесної Сотні і згадує розстріли активістів Революції Гідності на Майдані Незалежності. 

Найтрагічніші дні Революції Гідності розпочалися 10 років тому: 18 лютого 2014 року «мирним наступом» майданівці рушили до Верховної Ради. Однак урядовий квартал став епіцентром протистояння. Під вечір силовики розпочали штурм Майдану під виглядом «антитерористичної операції». Окрім стрілецької та травматичної зброї, гранат та водометів, вони використали і бронетранспортери.

Справжні українці поклали своє життя в боротьбі за незалежність України: бійці самооборони, художники, лікарі, письменники, водії, журналісти, поети, Небесна сотня… Вони захищали гідність, честь і наше право на вибір майбутнього. Ці події змінили Україну та українців і виразно відлунилися в усьому світі.

Студенти кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти долучилися доВсеукраїнської акції «Ангели пам’яті», яку провели на факультеті педагогіки, психології та соціальної роботи, підготували тематичний виховний захід «Хто вмирає в боротьбі – в серцях живе повіки!» та відвідали вечір-реквієм, де мали можливість переглянути театральну інсценізацію про Євромайдан «Небесна Сотня. Пам’ятаємо».

Десять років тому все тільки починалося

Боротьба триває, щодня і щогодини

Пам’ятаємо всіх полеглих Героїв

Згадуємо усіх сьогодні

Продовжуємо заради майбутнього!

Реалізація внутрішньої академічної мобільності

У рамках академічної мобільності викладачами та студентами кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича і кафедри теорії та методик дошкільної освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка проведено організаційну зустріч (онлайн) з метою ознайомлення студентів із силабусами обраних ними вибіркових компонент, умовами перезарахування кредитів, особливостями організації освітнього процесу тощо.
У програмі взяли участь студенти спеціальності 012 Дошкільна освіта ОПП «Дошкільна освіта (Психологія у закладах дошкільної освіти)» Шевчук Т., Дроник А., Окіпняк О., Радуляк І., Медицька Х. та 016 Спеціальна освіта ОПП «Логопедія» Гамалюк О., Бендерська К. Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та спеціальності 012 Дошкільна освіта ОПП «Дошкільна освіта. Логопедія» Долга А., Осіпчук Н. Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Здобувачі матимуть змогу розширити індивідуальну освітню траєкторію, здобути компетентності, затребувані на ринку праці, та отримати досвід взаємного обміну знаннями з таких навчальних дисциплін: «Технології формування екологічної культури дошкільників», «Тренінг педагогічних комунікацій» та «Соціально-фінансова грамотність дітей дошкільного віку».